|
|
|
Dostali szansę na nowy start |
|
data: 2009-06-19 | Oddział: |
Klucze.20 niepełnosprawnych osób zdobywa fach i… pewność siebie
Stowarzyszenie realizuje projekt od marca bieżącego roku. W jego ramach prowadzi kursy z zakresu ceramiki, bukieciarstwa i krawiectwa dla osób niepełnosprawnych umysłowo . Pieniądze na ten cel – 50 tys. złotych – pochodzi z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Z zajęć w pracowni ceramicznej korzysta Mariusz Cebula - Dopiero zaczynam i nie idzie mi najlepiej, ale jeśli nie spróbuję nie będę wiedział czy czasem nie jestem utalentowany w tym kierunku – śmieje się. Z tego samego założenia wychodzi pani Jola. Dla niej zajęcia organizowane przez stowarzyszenie to nie tylko podnoszenie umiejętności, ale także ciekawa forma spędzania czasu wolnego. –Podczas zajęć rozmawiamy, śmiejemy się i miło spędzamy czas – zachwala kobieta.
- Na zajęcia z ceramiki, dzięki pozyskanym funduszom, zakupiliśmy specjalny piec do wypalania prac wykonanych przez naszych podopiecznych. W zajęciach uczestniczy 10 niepełnosprawnych osób. Poznają one technikę wytwarzania ceramiki od odlewów, poprzez wypalanie w piecu, szkliwienie, aż po zamykające proces wytwórczy, zdobienie – podkreśla Agata Swędzioł, koordynator projektu i członek zarządu stowarzyszenia.
Kolejnych pięć osób niepełnosprawnych korzysta z zajęć bukieciarstwa. Pozyskane pieniądze pozwoliły organizacji na zakup niezbędnych materiałów do prowadzenia tych zajęć. Tu kursanci zdobywają wiedzę na temat profesjonalnego układania kompozycji kwiatowych, zarówno ze świeżych jak i suszonych roślin.
Natomiast materiały potrzebne do prowadzenia kursów krawieckich pozyskano we własnym zakresie. Stowarzyszenie dysponowało także wcześniej maszynami do szycia. Dzięki tym kursom pięciu niepełnosprawnych zdobędzie praktyczna wiedzę m.in. z zakresu wykroju, szycia, wykonywania ściegów czy obróbki materiałów. Nauczą się także obsługi maszyn do szycia i urządzeń hafciarskich.
Zakres szkolenia dostosowany jest do możliwości niepełnosprawnych. Obejmuje przed wszystkim szycie prostych rzeczy takich jak chusty, szale, woreczki czy nieskomplikowanych modeli odzieży.
Projekt obejmuje także zajęcia z pedagogiem-doradcą. Osoba ta wskazuje kursantom możliwości zdobycia zatrudnienia, biorąc pod uwagę, zwłaszcza trendy panujące obecnie na rynku pracy. Przeprowadza także rozmowy z rodzinami niepełnosprawnych i , jeśli istnieje taka potrzeba udziela im wsparcia. - Uczestnicy projektu nabywają także praktycznych umiejętności z zakresu załatwiania spraw m.in. w urzędach, sklepach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Dzięki temu stają się bardziej samodzielni, pewni siebie i uczą się polegać na własnych siłach – podkreśla Anna Bielecka-Chwast, pedagog CHSD.
W projekcie uczestniczą mieszkańcy gminy Klucze, w wieku od 20 do 50 lat. Kursanci cierpią na niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Część z nich jest podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w tej miejscowości.
-20 osób objętych naszym projektem otrzyma certyfikaty ukończenia kursu. Wesprzemy także naszych podopiecznych w poszukiwaniu odbiorców wykonanych przez nich, podczas zajęć, produktów.
Dla naszego Stowarzyszenia, najważniejszym celem powołania do życia Centrum Rozwoju Aktywności i Szkoleń jest stworzenie ludziom pokrzywdzonym przez los, warunków rozwoju i aktywizacji społecznej. Liczymy, że po przebytych szkoleniach i dzięki nabytym umiejętnościom nasi podopieczni będą dostatecznie przygotowani, by rozpocząć aktywizację społeczną zawodową – kończy koordynatorka.

w pracowni bukieciarskiej zajęcia prowadzi Milena Ziębińska

W ramach projektu zakupiono specjalny piec do wypalania wyrobów ceramicznych
|
| |
|
|